ארומתרפיה

מהי ארומתרפיה?

 

armoterpyארומתרפיה היא טיפול באמצעות שמנים אתריים המופקים מצמחים, לצורכי ריפוי.

השמנים האתריים משמשים ליצירת איזון, הרמוניה וקידום בריאות הגוף, הנפש והרוח. מטרתה ליצור אחדות בין תהליכים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים ורוחניים ולהגביר את יכולתו הטבעית של המטופל לרפא את עצמו.

המושג ארומתרפיה נטבע ע"י הכימאי הצרפתי רנה מוריס גטפוס ב1937. הוא ניסה להמחיש את חשיבותו של הריח (הארומה) בתהליך הטיפול הרפואי באמצעות שמנים, אך אין משמעות הדבר שהטיפול נעשה באמצעות שאיפה או הרחה בלבד של השמנים האתרים. דרכי השימוש כוללות: בליעה (ורק עם שמנים המיועדים לכך באיכות הגבוהה ביותר ובהשגחתי), מבערים, מכשירי אדים, קומפרסים, מריחה ישירות, עיסוי ועוד.

הבחירה באיזה שמן אתרי להשתמש נובעת ישירות מהמצב בו רוצים לטפל. ישנם שמנים שמתאימים יותר לטיפול בבעיה פיזית כמו נפיחות או זיהום כתוצאה מפטריה, ואחרים מתאימים יותר לטיפול במצבים נפשיים.

מה ייקבע את סוג השמן שנשלב בטיפול?

השילוב בין הרכיבים הפעילים הוא שיקבע באיזה שמן נשתמש, מצבו הנפשי של האדם, מצבו הפיזי, והשילוב ביניהם משום שארומתרפיה היא גישה הולסיטית.

למה משמשת ארומתרפיה?

 

ארומתרפיה משמשת לטיפול במגוון מצבים ובהם:

הקלה על כאבים, שיפור מצב הרוח, רגיעה. שמנים מסוימים כמו לבנדר, לימון, ורדים וברגמוט נמצאו כמקלים במצבי חרדה, לחץ ודכאון. במספר מחקרים קליניים נמצא ששימוש בשמנים מלבנדר, ורדים ושרף ע"י מיילדות, הפחיתו חרדה ופחד ובגבירו את תחושת הרווחה הכללית בקרב יולדות. יתירה מכך, יולדות אלה נזקקו לפחות משככי כאבים במהלך הלידה. ישנן נשים הרות שדיווחו על הפחתה בבחילות והקאות עקב שימוש בשמן מנטה.

עיסוי באמצעות שמנים אתרים עשויים לסייע לאנשים הסובלים מדכאון. הריחות נחשבים כמעוררים את אזורי המוח האחראיים על רגשות חיוביים וזכרונות, אך היתרון המרכזי מהעיסוי הוא הרגיעה שנגרמת מהשילוב בין הריחות והעיסוי (מגע נעים גורם להפרשת חומרים מרגיעים במוח כמו גם העובדה שהשמן הצמחי חודר לגוף דרך העור).

לשמנים אתרים מסוימים ישנה השפעה אנטיבקטריאלית ואנטי פטרייתית. מחקרים מסוימים מראים ששמן הדרים עוזר לחיזוק המערכת החיזונית ושמן מנטה מסייע בבעיות במערכת העיכול. שומר, אניס ומרווה הם בעלי השפעה הדומה לזו של ההורמון אסטרוגן ועשויים לסייע בטיפול בתסמונת קדם וסתית או במנופאוזה.

מצבים נוספים בהם ארומתרפיה יכולה להיות מועילה:

*נשירת שיער

*חרדה

*נדודי שינה

*מתח

*עצירות

*גרד (תופעה נפוצה אצל חולי דיאליזה)

*פסוריאזיס

*כאב (למשל כתוצאה מדלקות פרקים)

איך זה עובד?

 

חיישני הריח באף מעבירים שדרים לחלקים במוח המכונים האמיגדלה וההיפוקמפוס ואחראיים על הרגשות. ישנם חוקרים המשערים שהריח מעורר את החלקים האלה במוח ומסייע בתהליך הטיפול. דוגמה למחקר בו טיפול בארומתרפיה השפיע על חילוף החומרים: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659644/

לבנדר למשל, משפיע על האמיגדלה באופן הדומה לפעולתם של סמי הרגעה. מצורף מחקר המדגים את השפעתו של לבנדר על בעיות נוירולוגיות: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

השמנים מופקים מעלים, גבעולים, זרעים, שורשים או תפרחות ובצמחים שונים החומרים הפעילים נמצאים בחלקים שונים של הצמח. השילוב בין הרכיבים הפעילים הוא שיקבע באיזה שמן נשתמש לטיפול באיזו בעיה.

היכולת של שמנים אתרים לסייע במצבים רגשיים קשורה בחומרים פעילים הנמצאים ברכיבי הצמחים.

האם ישנם אנשים שכדאי להם להמנע מארומתרפיה?

 

כן. הטיפול אינו מומלץ ל:

נשים הרות. בעלי אסטמה חמורה. אנשים הסובלים מהיסטוריה של אלרגיות צריכים להיוועץ ברופא. אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה. חולי סרטן שהגידולים שלהם מושפעים מאסטרוגן (למשל נשים עם סרטן הרחם או השחלות). חולים המטופלים בכימותרפיה צריכים להיוועץ ברופא לפני תחילת טיפול.

לסיכום:

למרבית האוכלוסיה מותר, רצוי ונעים לעבור טיפול ארומתרפי.

לקבלת יעוץ ופרטים נוספים מלא פרטיך עכשיו!