"אז למה לי ללא גלוטן"?

רואים סביבכם אנשים הנמנעים מגלוטן? שמעתם על חברים שהצליחו לרדת "מלא" במשקל בעזרת דיאטת ה"ללא גלוטן" ורוצים לנסות גם? רגע לפני שאתם מנקים את הארון ממוצרי ה"ללא", ואם אתם לא שייכים לקבוצת ה"אלרגים", הנה הסבר קצר שיעזור לכם להבין מדוע אין צורך בהימנעות מוחלטת ממוצרי הגלוטן בכדי להצליח בתהליך השמירה על המשקל ומאיזה מרכיב בתפריט כדאי להיפרד שלום..


מהו הגלוטן?
גלוטן הוא חלבון הנמצא ברוב הדגנים וזכה לשם Gluten; בעברית דִּבְקָן בשל אופיו ותפקידו – "המקשר", "המדביק" בקמח ומעניק לבצק את מרקמו הנעים והרך, ובמקביל את הנזק שנגרם למערכת העיכול כתוצאה מאכילתו. גלוטן נמצא ברוב הדגנים אך לא בכולם, ובחיטה נמצא בכמות הגדולה ביותר. ביתר הדגנים כמות הגלוטן היא קטנה וקרוב לוודאי טולרנטית (סבלנית, נסבלת) יותר לגוף. לא כך במקרה של החיטה.

חיטה, מה הסיפור שלה?
החיטה השתנתה באופן דרמטי בחמישים השנים האחרונות בהשפעת מומחים לחקלאות והיא שונה לחלוטין מ"חיטת האם". היבול הממוצע גדל פי עשרה והשינויים בקוד הגנטי של החיטה הפך אותה למוצר מזון שונה לחלוטין. החיטה כדגן ,מכילה גלוטן בכמות גבוהה אך לא רק! 75% מתוך הפחמימות המורכבות שבה הן עמילופקטין, עמילן אשר מעלה את הסוכר בגוף באופן חד. אחד מתכונותיו של העמילופקטין היא עיכול מהיר מדי המוביל לעלייה חדה ברמת הסוכר בדם, שכידוע מוביל למחלות כמו סוכרת והשמנה.
מזונות שמיוצרים מחיטה, מומרים בקלות לסוכר! זה לא משנה אם זה חיטה מלאה או לבנה – החיטה יוצרת הרס בגוף, מעוררת תיאבון וגורמת ומחזקת את ההתמכרות למתוק –השמנה-סכרת ובעיות חילוף חומרים.
גלוטן All over –
כיום תעשיית המזון מכניסה להרבה מזונות גלוטן חיטה מאחר והוא משמש כחומר "מדביק", "מעבה" וזול מאוד. מזונות אלו הם מזונות מתועשים שאינם מזינים כלל, ואף "זוללים" רכיבי מזון ייחודים הגורמים לבעיות בחילוף החומרים ולבעיות עיכול מגוונות כמו גזים, אי נוחות בבטן, נפיחות, דלקות במעיים ומחלות שונות דוגמת הסוכרת, לחץ דם, השמנה, כולסטרול גבוה, ועוד. כאשר נוריד מהתפריט את החיטה ומוצריה, נוריד באופן אוטומטי את אותם מזונות "ריקים", דבר שלעצמו משפר את התפריט ותפקוד מערכת העיכול.
בקטגוריית החיטה נמצאים: סולת ,בורגול, חיטת דורום וכוסמין שרבים מבלבלים בינה לבין כוסמת, שהיא דגן עשבוני שונה לגמרי והיא אינה מכילה גלוטן. כוסמין וכוסמת = לא אותו דבר !
התגלית הגדולה – לא צריך להוריד את כל הגלוטן מהתפריט
בעבודתי בקליניקה מצאתי שהורדת החיטה בלבד (באופן מוחלט!) וללא הורדת כל יתר הדגנים והמזונות המכילים גלוטן, מתקבל אותו אפקט טיפולי ללא צורך בשינויים דרסטיים ובהסתגלות טובה יותר של הגוף לשינוי, כאמור משום שבחיטה יש את כמות הגלוטן הגדולה ביותר!
אדגיש כי מדובר בהורדת החיטה ומוצריה מהתפריט באופן מוחלט (גם לא ביס קטן ממזון המכיל חיטה).
כוסמין היא חיטה פחות מתורבתת ומכילה כמות נמוכה יותר של גלוטן, אך נחשבת לחיטה וגם ממנה יש להימנע בתפריט ללא חיטה.
מטופלים שנמנעו מאכילת חיטה באופן מוחלט ולמשך לפחות 6 שבועות, העידו על שיפור משמעותי בתסמינים הקשורים בעיכול ובעיקר ב: נפיחות בטנית, עצירות, דלקות עור עצביות ופריחות שונות על העור. לאחר 6 שבועות, רוב המטופלים לא שבו לצרוך חיטה ומרצונם.

מזונות נטולי גלוטן מסוכנים
בדיאטה ללא גלוטן נדרשים להוריד את כל המזונות המכילים גלוטן ופעמים רבות החלופה היא מזונות ללא גלוטן, כדוגמת: לחמים ללא גלוטן, ופלים ללא גלוטן, פסטה ללא גלוטן וכיו"ב. מזונות אלו אמנם אינם מכילים גלוטן, אך מבוססים עמילנים= פחמימות ריקות, הגורמות לעלייה ברמות הסוכר החופשי בדם, שינוי הרכב השומנים בגוף, האטת קצב חילוף החומרים ולהגברת ההשמנה.
הדיאטה הטובה ביותר, היא הדיאטה שלא מרגישים בה!
לרוב, הגמילה היא אינה מהמזון אלא מ"חוסר היכולת להפסיק", מההימנעות. בדרך כלל, כשאנו נכנסים לתהליכי שינוי קיצוניים, הגוף יגיב בהתנגדות ויהיה לנו קשה לשמר תהליכים אלו ולהפוך אותם להרגלי חיים בטווח ארוך. כשמורידים חיטה, מפחיתים משמעותית את צריכת הגלוטן וזאת באמצעות רכיב מזון יחיד, ללא צורך בשינוי דרסטי של התפריט.
מרבית הקלוריות הריקות, אלו שאינן מזינות ואף זוללות את הרכיבים החיוניים עבורנו, נמצאות בצורות שונות של החיטה, במיוחד באלו שאנו אוהבים: בורקסים, קוראסונים ועוד. ברכותיי! על ידי הימנעות מחיטה, הרגתם שתי ציפורים במכה. הרי מהי הסבירות למצוא פיצה או בורקס מקמח שיפון או כוסמת בהישג יד? לא גבוהה. על ידי הימנעות מחיטה התפריט שלכם הופך להיות בריא יותר מבלי שהתכוונתם/ הרגשתם!
אז איך מתרגמים את זה לעשייה?
החלופות לחיטה קלות ונגישות לעומת אלו של הגלוטן, המאוד מצומצמות וכבר הזכרנו שגם פחות מומלצות. אז בזמן שהחברים שלכם שבחרו בדיאטת "ההימנעות מגלוטן" מאתרים בסופר את המדפים המרוחקים, אתם תוכלו להעמיס לעגלה מבחר גדול יותר. לפניכם הפירוט.
חלופות קלות ונגישות לחיטה:
אטריות לסוגיהן: אטריות אורז, אטריות שעועית, אטריות כוסמת….
קמחים ודגנים : שיבולת שועל, אורז, כוסמת, קינואה, דוחן
וכמובן – כל מוצר מזון העשוי מהם
נוספים:
דגנים המכילים גלוטן: שעורה (גריסים), שיפון ושיבולת שועל וייתכן ויש מעט מאוד אם בכלל גם בשיבולת שועל רק מהסיבה שהיא גדלה ליד גידולי דגנים שקיימים בהם גלוטן.
חשוב לציין שלא כל הדגנים מכילים גלוטן. אורז, כוסמת, קינואה, דוחן, טף ואמרנט הם דוגמא לדגנים.
מזונות שאינם מכילים גלוטן: ירקות ופירות, שמנים ושומנים.

מוזמנים לקרוא עוד על תזונה טבעית במאמר נוסף שלי בנושא ב"מועדון התפוח הירוק", לקבוע איתי פגישת ייעוץ טלפונית או בקליניקה.

קודם
הבאה