הבטחה ללא כיסוי – מזונות ש"התחפשו" לבריאים

מופחת סוכר, לחם קל, רק 99 קלוריות ודגנים מלאים, כצרכנים שרוצים לשמור על הבריאות והתזונה שלנו, טבעי שנבחר במוצרים אלו, אבל האם מוצרים המכילים פחות קלוריות הם באמת יותר בריאים? לא בהכרח.

לא כל מוצר שמסומן כבריא, מופחת או דל הוא אכן מועמד לגיטימי להיכנס לתפריט היומי שלנו, ומחלקם מומלץ דווקא להימנע. מזונות ומוצרים ש"התחפשו" לבריאים, או כמו שאני קוראת לזה – "עאלק בריא".

איך בוחרים נכון? מתחילים לקרוא תוויות, בוחנים את כמות הסוכר,הנתרן והשמן. הביטו ברשימת המרכיבים, שלושת הרכיבים שיופיעו ראשונים הם הדומיננטיים ביותר במוצר. במקרים רבים כאשר מפחיתים ממוצר אחד מרכזי, יהיה צורך לפצות על כך במרכיב אחר. לדוגמא: פחות שמן, משמע – יותר סוכר או תחליפים, המכילים מרכיבים תעשייתיים ולא טבעיים שצריכתם עלולה להשפיע על התזונה שלנו באופן שלילי ואף לגרום לנזק.

קחו לדוגמה את הלחם קל. לחם קל אכן מכיל פחות קלוריות לכל פרוסה, אבל האם הוא בריא לנו? בלחם קל, "הרווחת" את צמצום מספר הקלוריות, אך "הרווחת" גם את הגזים בעיכול ואת האטת חילוף החומרים. זה ממש לא בריא.

"מופחת סוכר", מה זה אומר? שימו לב! המשמעות של מופחת היא אינה "ללא". בנוסף, כאשר מפחיתים סוכר או מוציאים סוכר, בדרך כלל יכניסו למוצר במקומו שומן או ממתיקים מלאכותיים, שהם לרוב יותר גרועים מהסוכר עצמו. הגוף לא מפרק אותם בצורה טובה, הם נספגים ברקמות ואינם עוברים תהליך חילוף חומרים תקין.

עוד מידע על מוצרי הל-"ללא", תוכלו למצוא במאמר שלי "למה לי ללא גלוטן"

קודם
הבאה