תזונה טבעית

מה היא תזונה טבעית? מה הם מזונות טבעיים? תזונה טבעית כשמה כן היא, תזונה שעיקרה מן הטבע: צמחים, דגנים, קטניות, ירקות, פירות אגוזים וגרעינים.

מזונות טבעיים הם כאלה שעברו עיבוד מינימאלי, אם בכלל, ואינם כוללים תוספי טעם וריח, הורמונים, אנטיביוטיקה, ממתיקים מלאכותיים, כימיקלים או צבעי מאכל שלא היו במזון מלכתחילה. מזון מעובד הוא כל מזון שאינו בצורתו המקורית. לדוגמה נגיסי עוף, במבה, צ'יפס ועוד.

התזונה הטבעית, אינה מבוססת רק על סוג המזון אלא גם על אופן בישול המזון, הטמפ' שלו , זמן האכילה, ועוד. היא מותאמת אישית למה שהאדם זקוק: אדם אחד יהיה זקוק לבשר והשני לתזונה צמחונית ואולי טבעונית.

אם לא נתייחס לזה, נקבל מצב הפוך וחמור יותר: אדם חלש , לא אנרגטי או לחלופין, "מפוצץ " באנרגיה

תזונה טבעית היא להיות כמה שיותר קרוב לטבע (אופי) האדם, המטופל.

בכל המקרים, ההמלצות התזונתיות שואפות תמיד לאיכות הגבוהה ביותר ולמינימום חומרים מתועשים.

אבל למה, אתם בטח שואלים את עצמכם, כדאי להימנע מהמזונות המעובדים? מה כל כך רע בהם? הנוחות שבמזונות המעובדים נושאת בצידה מחיר בריאותי.

הרבה מהמזונות המעובדים מקבלים תוספת "נאה" של סוכר או סירופ תירס. חומרים אלה יכולים להוביל לתנגודת אינסולין, עודף טריגליצרידים, הצטברות כולסטרול רע וכבד שומני. ואם זה לא מספיק, צריכה גבוהה של סוכר עלולה להוביל למחלות לב, סכרת, השמנה כרונית וסרטן.

החיך שלנו בד"כ נמשך למזונות מלוחים, מתוקים ובעלי אחוז שומן גבוה משום שאבולוציונית הגוף "יודע" שבמזונות אלה יש ערך קלורי גבוה והוא אוגר אנרגיה למקרה שיזדקק לה. זוהי ברירת מחדל ביולוגית שנועדה לשמר את הישרדותנו בתקופות של מחסור, אלא שלמרות שכבר איננו צדים או מלקטים את המזון שלנו ונאלצים להתגונן משנות רעב או בצורת, הגוף שלנו עדיין נוהג על פי אותה חוקיות. יצרני המזון מודעים למשיכה הטבעית שלנו לטעמים הללו ולכן הם מוסיפים למזון חומרים שיתנו לנו את אפקט הטעם "הנחשק" ויגבירו את הצריכה. התוצאה היא שמנגנוני איזון האנרגיה בגוף שלנו משתבשים (כמה אנרגיה אנו מכניסים לעומת כמה שאנו שורפים), והסיפוק שהמוח מקבל מהטעם עולה על הצורך שלו לשמור על מאזן אנרגטי, מה שיכול לגרום לסוג של התמכרות, השמנת יתר, לחץ דם גבוה ועוד.

לעיתים קרובות כשאנו מסתכלים על רשימת רכיבים במזון שלנו איננו מצליחים לזהות את המרכיבים. אם רשימת הרכיבים כוללת כמות רבה של חומרים שמזכירים לכם את שיעורי מעבדה בבית הספר, זה כנראה משום שהמוצר שאתם מחזיקים בידכם הוא אכן תוצר של מעבדה ולא אוכל. האם זה באמת משהו שהייתם רוצים להכניס לגוף שלכם? גם אם החברה מצהירה שכמות הכימיקלים במוצר נבדקה והוא נמצא "בטוח למאכל אדם", האם זה מספיק כדי שנבחר לאכול אותו?

רבים מהמזונות המעובדים מכילים פחמימות פשוטות כמו סוכר וקמח לבן למשל. פחמימות הן אנרגיה. אם חלבון, למשל, בונה שריר, הרי שפחמימה מספקת אנרגיה לגוף. הפחמימות בהן משתמשים במזונות מעובדים הן פחמימות פשוטות, כאלה שמעלות מהר את רמת הסוכר בדם והופכות אותנו תוך זמן קצר לרעבים שוב. אל תטעו ותחשבו שדגני בוקר מחיטה מלאה אינן מזון מעובד. גם אם החיטה מלאה, כמויות הסוכר בהן המוצר מצופה הופכות אותו ללא פחות מזיק ולא בהכרח משביע.

כמות חומרי ההזנה (נוטיריינטים) והסיבים במזונות מעובדים נמוכה בד"כ. במקרים מסוימים נאלצים להוסיף להם ויטמינים ומינרלים סינטטיים שאבדו בתהליך הייצור. אבל התחליפים האלה אינם טובים לגוף כמו אלה שאנו מקבלים ממזון טבעי ומלא. מה גם שמזון טבעי מלא מכיל אלפי נוטריינטים וכמות רבה של סיבים תזונתיים ופעמים רבות מה שמאפשר את ספיגתם ותועלתם לגוף היא הסינרגיה ביניהם. מזונות מעובדים מיוצרים כך שיהיו קלים ללעיסה ובליעה ומיעוט הנוטריינטים והסיבים בהם הופכים אותם גם לקלים לעיכול. התוצאה היא שהגוף לא מוציא הרבה אנרגיה בתהליך האכילה כמו למשל אם היינו לועסים תפוח, והגוף מקבל בסוף הארוחה קלוריות רבות יותר מאשר אם היינו אוכלים מזון מלא.

בנוסף, במזונות הללו יש כמות נכבדת של שומן טראנס ושומנים צמחיים מעובדים או מוקשים. אלה הם שומנים זולים ולכן רווחים בתעשיית המזון. השומנים הללו יכולים להוביל להתחמצנות של הגוף ודלקתיות, שלא לדבר על הצטברות סביב העורקים והלב. המנעות ממזון מעובד עוזרת להפחית משמעותית את הצריכה שלהם.

אכילה בריאה וטבעית היא לא תמיד קלה. במיוחד כאשר אנו חשופים ללא הפסק לג'אנק פוד; במכולת, במעדניה, בסופרמרקט ולפעמים אפילו במטבח במקום העבודה. למרות שאכילה טבעית ונקייה בכל ארוחה היא לא שאיפה ריאליסטית עדיין ישנם צעדים שאנו יכולים לנקוט על מנת למעט בצריכת מזונות מעובדים. הנה כמה טיפים:

  1. אכלו פירות וירקות בצורתם הטבעית. למשל תפוז ולא ריבת תפוזים.
  2. קנו אגוזים ושקדים לא קלויים לפי משקל.
  3. אכלו את המזון כאשר הוא טרי.
  4. קנייה של מזון טרי משמעה קניה במנות קטנות. הביאו איתכם סל מבד או אחת מהעגלות שסבתא שלכם לוקחת לשוק. מלאו אותם ולא יותר.
  5. השתמשו במזונות בריאים ומהירי הכנה כמו קינואה. 10 דקות בישול ויש לכם תחליף בריא לקוסקוס.
  6. אכלו פירות בעונתם. אם זו לא העונה, אתם יכולים להיות בטוחים שבוצעה על הפרי מניפולציה כלשהי כדי להתאים לחיך או לעין שלכם ושיש בו קצת פחות מהטבעי.
  7. הימנעו ממיצים, גם אם היצרן נשבע שהם עשויים מאחוזים גבוהים של רכיבים טבעיים.
  8. אכלו מזונות במגוון צבעים. מגוון הפיטוכימיקלים שבפירות והירקות עוזרים במניעת דלקתיות וחיזוק המערכת החיסונית.
  9. אם אתם כבר משתמשים בשמנים צמחיים השתמשו בשמן קוקוס לאפיה ובישול ובשמן זית לתיבול.

 

איך ניתן לשלב תזונה טבעית בחיי היומיום? התזונה הנטורופטית מגשרת בין שני העולמות. הטבעי, הבריא, לבין המתועש.

נפחית צריכה של מזונות מתועשים ומעובדים מהתפריט שלנו ובמקביל נעשיר את התפריט במקסימום של מזונות טבעיים ובריאים שלא היתה בהם "התערבות" תעשייתית.

לקבלת יעוץ ופרטים נוספים מלא פרטיך עכשיו!

קודם
הבאה