יש לי יום יום חג – "10 הדיברות" לאכילה נכונה בתקופת החגים

כל הטיפים שישמרו על התזונה שלכם גם בתקופת החגים.
אפשר לאכול ורצוי, אבל הסוד הוא לתכנן, להתכונן ולעשות בחירות נכונות. ככה תעשו את זה:

1.הימנעו מדילוג על ארוחות ביום של החג– ההימנעות מאכילה אינה חוסכת ומצמצמת את צריכת המזון, אלא גורמת לרעב גדול יותר לפני ארוחת החג, מקשה על השליטה בכמויות שנאכל ומגדילה את "הנשנושים" לפני הארוחה (בזמן ההכנות ועריכת השולחן. מוכר? ) בארוחת הצהריים שלפני ארוחת החג מומלץ לאכול ארוחה הכוללת ירקות טריים או מבושלים בתוספת מזון המכיל חלבון כגון: עוף, דג, ביצה או גבינה ( לתחושת השובע). כשעתיים לפני הארוחה לאכול פרי טרי וקצת אגוזים.

2 בשלו בריא יותר – העדיפו בישול במים, באידוי, באפייה ובגריל וכך תשתמשו בהרבה פחות שמן (אם בכלל) בהשוואה לטיגון. בכל מתכון אפשר להפחית את כמות השומן, השמן או הסוכר. לדוגמא: במקום ירקות מבושלים בהמון שמן, ירקות מאודים או צלויים בגריל. במקום טיגון בשמן עמוק, עדיף להשתמש במחבת טפלון או במחבת אחר שאינו מצריך שמן. הכינו כמה שיותר 'מנות בריאות' של סלטים וירקות מבושלים כתוספת למנות המוגשות לשולחן החג.

3. הימנעו מצירופים רבים מידי בארוחה- "מבחר הבופה" –הגוף אוהב אוכל פשוט, לא כדאי למשל לאכול ביחד כמה סוגים של חלבונים- בשר, דגים, קטניות וכו'- לבחור את אחד הסוגים בארוחה אחת, ובנוסף, אם העיכול חלש – לא כדאי לשלב כמה סוגי קטניות יחד. מומלץ לשלב בארוחת החג מגוון ירקות טריים, מאודים ואפויים, ובמיוחד ירק ירוק כגון עלי בייבי, נבטים, ברוקולי ועוד. הירק מכיל סיבים תזונתיים המשפרים את תחושת השובע, מגדיל את נפח המזון וחוסך אכילה מרובה של מזונות עתירי קלוריות.

4. בחירות – העדיפו שילוב של מנה עיקרית חלבונית עם ירקות לדוגמא: טופו דג או עוף עם ירקות רבים ללא תוספת של מנת פחמימה או שילוב של דגן וקטנייה עם ירקות (גם במחיר של הגדלת המנה, מאחר והעיכול לחלבון ולפחמימה הוא שונה ובשילובם, מערכת העיכול עובדת קשה יותר). לאחר בחירה של מה תרצו לאכול, שימו את כל האוכל מראש בצלחת, ועדיף בצלחת קטנה, במקום לקחת מעט בכל פעם, מאחר והאחרונה תגדיל את צריכת המזון באופן משמעותי.

5. אל תשאבו, תלעסו– לעיסה מרובה ויסודית במהלך הארוחה תאפשר אכילת כמויות קטנות יותר ועיכול טוב יותר של המזון.

6. המכנס לוחץ? כנראה שאכלתם יותר מדי – הקפידו ליהנות מהחברה ולשוחח בזמן הארוחה –בכך גם יואט קצב האכילה ותוכלו להגיע לשובע עם פחות מזון: תחושת השובע מורגשת לאחר כ־ 20 דקות, ולעתים ב־ 20 דקות אפשר כבר לאכול הרבה מעבר לתחושת השובע, מורגשת תחושת דחיסות שיש לה מחיר כבד הגורר תחושה לא נעימה של מלאות וכבדות.

7.שתייה– בזמן האוכל מדללת, כדאי לפני האוכל ושעה אחרי האוכל. העדיפו לשתות מים ולהימנע משתיית מיצים, המיץ מכיל סוכרים רבים  אוהבים לחגוג עם אלכוהול? העדיפו לשתות יין אדום יבש על פני יין לבן, ובוודאי על פני כל סוג של אלכוהול אחר.

8.למארחים – חלקו מטלות הגשה ופינוי, כדי שתוכלו להקפיד על אכילה בישיבה ולא תוך כדי הגשת המזון ופינויו.

9. קינוחים – העדיפו קינוחי פירות, אופציה טובה יותר מעוגות החג המכילות סוכר ותוספות עתירות שומן למיניהן.

10.לארוז לכם? – מזונות מפתים כגון עוגות שוקולד ועוד, מומלץ לחלק בין האורחים לקראת עזיבתם, כך תרחיקו פיתויים ליתר ימי החג.

חג שמח! שנה טובה ומתוקה. שנה של בריאות והגשמת יעדים.

שלכם,

הילה

קודם
הבאה